Genel

ZEKA GELİŞTİREN 10 MANTIK SORUSU

today14/04/2018 180

Background
share close

Zeka Geliştiren 10 Mantık Sorusu

Sosyal medyada yayınlanan yeni bir zeka testi internetin gündemine oturdu.

Paylaşımda, değişik açılardan ele alınan mantık sorularının kişilerin zekasını geliştirmek ve zihnini canlandırmak için mükemmel bir yol” olduğunun belirtildi. Ancak soruların tamamına çok az kişi doğru cevap verebiliyor.

Sorunun doğru cevabı kaçtır?

Üstte yer alan renkli piramitin tepe görüntüsü aşağıdakilerden hangisidir?

Ahmet ve Mehmet’in her ikisi de bir kutu çikolataya sahiptir. Ahmet kutusundaki birkaç çikolatayı yemiştir. Mehmet kendi kutusunu açmış ve Ahmet kutusunda kalan çikolata sayısıyla eşit miktarda çikolata yemiştir.  Ahmet ve Mehmet’in toplam kaç çikolatası kalmıştır?

Suyun yüzeyinde bulunan buz parçasının bir kısmı kopmuş ve ayrılan kısım eriyerek suya karışmıştır. Su seviyesinde nasıl bir değişme gözlenir?

Beşinci duvar saatinde, akrep ve yelkovan saat kaçı göstermelidir?

İşlemler ve sonuçları arasındaki mantığı fark ettiniz mi?

Terazinin soldaki bölmesine iki kiloluk bir taş diğer bölmesine ise onun ağılığını dengeleyen demir bir ölçek konulmuştur. Dengedeki terazi daha sonra suya daldırılmıştır. Son durumda terazinin dengesi nasıl değişir?

Sepetteki beş elmanın beş kişi arasında paylaştırılması gerekmektedir. Bu elmaları, herkesin bir elmaya sahip olacağı ve bir elmanın sepette kalabileceği şekilde nasıl paylaştırabilirsiniz?

Yapılan işlemlere göre, yazılması unutulan matematik sembolleri hangileridir?

Resimde kaç tane rakam vardı?

CEVAP ANAHTARI:

1. İşlem önceliğine göre parantez içindeki hesaplamalar önce yapılır. 6 ÷ 2×3 =

2. Doğru cevap üçüncü seçenektir.

3. Çocukların toplam “12” çikolatası bulunmaktadır.

4. Arşimed Pensibi’ne göre, batık buz parçasının ağırlığı ile yerinin değiştirildiği sıvının ağırlığı eşittir. İlk başta su seviyesi düşürüldü. Ancak buz eridiğinde, aynı ağırlıktaki suya dönüşürek sıvının seviyesini değişmeyecektir.

5. Bu soruyu çözmek için zamanda geriye doğru yolculuk yapmanız gerekiyor. Şekillerde ilk önce 1 saat 10 dakika geriye, daha sonra 1 saat 20 dakika geriye ve sonrasında 1 saat 30 dakika geriye gidildiği görülüyor. Aynı uygulamayı sördüncü saate yaptığınızda yani bir saat 40 dakika geriye gittiğinizde doğru cevap beşinci şekildeki gibi olacaktır.

6. 41021’in bu mantıkla oluşturuluşu; 7 — 3 = 4, 7 + 3 = 10, 7 * 3 = 21

7. Suya batırılmış herhangi bir nesne , yer değiştiren sıvıya eşit ağırlık kaybeder. Taş, demirden daha fazla yer kaplayacağından, daha fazla su yer değiştirecek ve dengeyi bozacaktır

8. İçlerinden biri sepetle ile birlikte bir elma alacaktır.

9. Unutulan matematik sembolleri görselde yer alıyor.

10. Resimde 10 tane rakam bulunmaktadır.

Yazar : playfm

Rate it

Yorum yap (0)

Cevap bırakın


0%