Yaşam

PARA, ”DOĞRU” ALGIMIZI BOZUYOR !

today18/07/2018 4

Background
share close

Para Doğru ile Yanlışı Ayırt Etmeyi Güçleştiriyor

Yapılan bir araştırma, para ve parayla gelen fazla özgüvenin insanları kararları konusunda körleştirdiğini ortaya koydu.

Bilim insanlarının yaptığı bir araştırma, para kazanan deneklerin hata yaptıklarını ya da yanlış karar aldıklarını fark etmekte zorlandıklarını ortaya koydu.

Fazla özgüven insanların hatalı olduklarını anlamaları engellerken bu denklemin içine paranın girmesi durumu daha da kötüleştiriyor.

Amsterdam Üniversitesi’nden ekonomist Mael Lebreton ve ekibinin sonuçlarını Science Advances’da yayımladıkları deneyde 104 kişi görsel bir teste tabii tutuldu.

Testte genellikle algı ile ilgili deneylerde kullanılan, siyah beyaz görüntülerden oluşan ve beyni aldatan ‘Gabor Patch’ yöntemi kullanıldı.

DENEKLERE KAYBEDEKLERİ YA DA KAZANACAKLARI SÖYLENDİ

Her testte, katılımcılar iki görüntüden hangisinin daha yüksek kontrastlı olduğuna karar verdiler. Daha sonra, yüzde 50 ila 100 arasında bir ölçekte, cevaplarından ne kadar emin olduklarını belirttiler.

Katılımcılara cevaplarının doğruluğuna bağlı olarak para kazanacakları veya bu parayı kaybedecekleri söylendi.

Kazanmakta olduğunu düşünenlerin cevaplarından emin olma oranları oldukça artarken, yanlış ile doğru yanıtı ayırt etme başarıları düştü. Kazanç beklentisi genel güveni gereğinden fazla şekilde artırdı.

Diğer denekler ise cevaplarının doğru mu yanlış mı olduğu konusunda daha isabetli değerlendirmede bulunabildiler.

Cambridge Üniversitesi’nden psikolog Tomas Folke, deneyde 10 cent ile 10 dolar arasında değişen mütevazı teşvik yerine daha büyük miktarda paranın denkleme girmesinin daha çarpıcı sonuçlar yaratabileceğine dikkat çekti.

Yazar : playfm

Rate it

Yorum yap (0)

Cevap bırakın


0%