Yaşam

NASA’DAN ELON MUSK AÇIKLAMASI !

today01/03/2018 3

Background
share close

NASA’dan Elon Musk Açıklaması

NASA’nın gezegen koruma görevlisi Lisa Pratt, Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX’in geçtiğimiz haftalarda uzaya gönderdiği Tesla ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İnsanoğlunun Mars hayali için dev bir adım atıldı. Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in Falcon Heavy roketi Mars yolculuğu için geçen hafta uzaya fırlatıldı.

Elon Musk’ın geçtiğimiz haftalarda dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy ile birlikte uzaya gönderdiği Tesla son dönemin en çok konuşulan konusu olmuştu.

Elon Musk’ın bu hamlesine Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) ilk tepki biraz geç de olsa geldi.

NASA’nın gezegen koruma görevlisi mevkisinde çalışan astrobiyolog Lisa Pratt, Elon Musk’ın bu hamlesinden bir hayli rahatsız.

Zira NASA’nın geçen sene duyurduğu yeni bir iş alanı olan gezegen koruma görevlisi mevkisinde çalışan Pratt, aracının gökyüzüne atılan bir çöp olduğunu düşünüyor.

Pratt gelen bir soru üzerine “Yörüngede başka bir kırmızı Roadster olmaması için nasıl birlikte çalışılacağını öğrenmeliyiz” yanıtını vererek tavrını net bir şekilde belli etti.

NASA’nın geçen sene duyurduğu yeni bir iş alanı olan gezegen koruma görevlisi hem dünyaya uzaydan mikropların gelmemesi için hem de dünyadan diğer gezegenlere mikrop bulaşmaması için çaba harcayacak.

Gezegen koruma memuru olmak için matematik, mühendislik veya fizik bölümlerinden yüksek lisansa sahip olmak da gerekiyor.

Aranan nitelikler bununla da sınırlı değil. En az bir yıl üst düzey devlet memurluğu yapmayanların başvurusu da kabul görmüyor.

Zaten halihazırda NASA bünyesinde görev yapan gezegen koruma memurları var. Bu pozisyon 1967’de Amerika’nın uzayla ilgili bir anlaşmaya imza atmasının ardından oluşturuldu.

Gezegen koruma memurları yılda 124 bin ila 187 bin dolar maaş alıyor.

Yazar : playfm

Rate it

Yorum yap (0)

Cevap bırakın


0%