Müzik

”MÜZİK AŞK ŞARKILARINDAN İBARET DEĞİL !”

today09/03/2018 5

Background
share close

“Müzik Aşk Şarkılarından İbaret Değil”

Şeyma Özbay, yeni videosu “Herkes Konuşur” ile kadına yönelik şiddete ve ayrımcılığa dikkat çekiyor.

Arpej Yapım etiketi ile yayınlanan ilk stüdyo albümü “Zaman” ile müzikseverlerden tam not alan Şeyma Özbay; yeni video klibi “Herkes Konuşur” ile 8 Mart’ta kadınlara sesleniyor.

“Herkes Konuşur” Dünya Kadınlar Günü vesilesi ile sistemi, toplum dayatmalarını, kadın ve erkeğe dayatılan rolleri, haksızlıkları eleştiren Şeyma Özbay; “şarkının anlatmak istediği bir hikaye, feminist bir tarafı var, müzik sadece aşk şarkılarından ibaret değil” diyor.

Söz ve müziği Şeyma Özbay’a ait olan şarkının düzenlemesi Ahmet Faik Dökmeci ve Bora Çifterler’e ait. “Herkes Konuşur”un video klip yönetmenliğini ise YüzdeYüz Film’den Gökhan Palas üstleniyor.

Şeyma Özbay’ın anlatımıyla Herkes Konuşur hakkında…

“Son yıllarda ne yazık ki şiddet ve karmaşanın git gide arttığı talihsiz bir dönemden geçiyoruz. 

“Herkes Konuşur” tam olarak bu karmaşayı; sistemi, toplumsal dayatmaları, cinsiyet rollerindeki uçurumlaşan farklılıkları, zorbalıkları, haksızlıkları ve eşitsizlikleri sorgulayan ve eleştiren bir şarkı. “İnsan” olarak maruz kaldığımız olumsuzluklardan bahseden cesur ve güçlü bir ifadesi var. Alaycılığı var. Telaffuz etmekten bile çekindiğimiz “kadın” kelimesini bolca vurguluyorum!
Son zamanlarda artan kadına baskı, istismar, şiddet ve cinayetlere karşı, hem kadınlar hem erkekler olarak dik durmaya, güçlü olmaya, farklılıklarımızla özgürce korkmadan yaşayabilmek adına ses çıkarmaya birlikte durmaya ihtiyacımız var. 

Sanatçıların böyle zamanlarda toplumun sorunlarını hikayelerini anlatmakla ilgili bir misyonu var aynı zamanda. Biz atarlı, sitemkar acılı aşk şarkılarına fazlasıyla alıştırıldık. Ancak.. Müzik sadece aşk şarkılarından ibaret değil. Müzisyenler de kendilerine düşen şekilde toplum sorunlarını dile getirmeli, ses vermeli. Ben de bir kadın ve bir müzisyen olarak hem maruz kaldığım hem tanık olduğum her olumsuzluğu bildiğim şekilde ifade etmekle yükümlüyüm

Yazar : playfm

Rate it

Yorum yap (0)

Cevap bırakın


0%