Yaşam

CENAZELERDE STRİPTİZ DANSINA SAVAŞ AÇTI !

today22/02/2018 65

Background
share close

Cenazelerde Striptiz Dansına Savaş Açtı!

Çin hükümeti özellikle kırsal bölgelerde daha yaygın bir fenomen olan cenazelerde striptiz dansı yapılmasına savaş açtı.

Çin Kültür Bakanlığı geçen ay yaptığı açıklamada cenazelerde, düğünlerde ve Çin Yeni Yılı için yapılan etkinliklerde striptizin yanı sıra ‘müstehçen, pornografik ve edebe aykırı performanslara’ izin verilmeyeceğini duyurdu.

Bakanlık son operasyonun Henan, Anhui, Hebei ve Jiangsu bölgelerinde bulunan 19 kente odaklanacağını belirtti.

Bakanlık bu durumların yaşandığı cenazeler konusunda kurulacak olan yardım hattını arayarak yetkilileri bilgilendirenlere para ödülü de vaat etti.

 

Yetkililer ilk olarak 2006’da müstehçen bulunan performanlara yönelik operasyon başlatmıştı. İkinci operasyon ise 2015’te yapılmıştı.

Çin kırsalında yaşayan kimi topluluklar cenazelerine ne kadar fazla insan katılırsa ölen kişinin o kadar fazla onurlandırılacağını ve onlara bunun şans getireceğine inanıyor, bu nedenle de kalabalığı arttırmak için striptiz dansçıları kullanılıyor.

‘BU EĞLENCE DOĞURGANLIĞA TAPMAKTAN GELİYOR’

Bazı uzmanlar ise erotik gösterilerin doğurganlığı kutlama amacıyla yapıldığını savunuyor.

Global Times’a konuşan medya profesörü Kuang Haiyan “Kültürel antropolojinin yorumuna göre bu eğlence doğurganlığa tapmaktan geliyor. Bu nedenle cenazelerde yapılan erotik performanslar bir kültürel atavizm” “dedi.

Yazar : playfm

Rate it

Yorum yap (0)

Cevap bırakın


0%