Sinema Haber

CANNES FİLM FESTİVALİ’NDE TÜRKİYE STANDI !

today09/05/2018 8

Background
share close

Cannes Film Festivali’nde Türkiye Standı Yer Alacak

Ana yarışmasına Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi Ahlat Ağacı’nın katılacağı 71. Cannes Film Festivali kapsamında açılacak Avrupa Film Pazarı’nda, Türkiye standı da yer alacak.

Fransa’da gerçekleştirilecek 71. Cannes Film Festivali sırasında düzenlenen Avrupa Film Pazarı’nda (Marche du Film) Türkiye standı da açılacak.

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği’nden yapılan açıklamaya göre, 71. Cannes Film Festivali 8-19 Mayıs arasında gerçekleştirilecek.

Festivalde açılacak Avrupa Film Pazarı’ndaki Türkiye standının organizasyonu ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği’ne verildi.

Stantta Türk sinemasının tanıtımı amacıyla, uzun ve kısa metrajlı filmler ile belgesellerden oluşan kataloglar, Türkiye’de düzenlenen film festivalleri ve faaliyet gösteren yapım şirketlerinin bilgilerini içeren bir katalog ile kısa filmlerin bulunduğu set yer alacak.

Türkiye standında, Türk sineması ve ülke hakkında bilgi almak isteyen yapımcı, yönetmen, dağıtımcı, festival yöneticisi, sinema işletmecisi, uluslararası sinema kuruluşlarının temsilcileri ve sinema yazarlarına yönelik çeşitli toplantılar da yapılacak.

TÜRKİYE’Yİ CEYLAN’IN AHLAT AĞACI FİLMİ TEMSİL EDECEK

Cannes Film Festivali’nin bu seneki ana yarışmasında Türkiye’yi Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi Ahlat Ağacı (The Wild Pear Tree) temsil edecek. Ceylan’ın Altın Palmiye için yarışacağı ana yarışmanın jüri başkanlığını, bu sene ünlü aktris Cate Blanchett üstleniyor.

Ana yarışmadaki 21 film arasında, Jean Luc Godard, Asghar Farhadi, Matteo Garrone ve Spike Lee gibi yönetmenlerin son filmleri de bulunuyor. “Ahlat Ağacı”nın festival kapsamındaki galası Nuri Bilge Ceylan ve filmin oyuncularının da katılımıyla 18 Mayıs’ta saat 18.30’da Palais de Festival’de yapılacak.

Yazar : playfm

Rate it

Yorum yap (0)

Cevap bırakın


0%