Yaşam

BİR DRONE İKİ YÜZÜCÜYÜ KURTARDI !

today22/01/2018 7

Background
share close

Bir Drone İki Yüzücünün Hayatını Kurtardı

Yeni bir drone test eden Avustralyalı cankurtaranların çalışmaları, drone’un iki yüzücünün hayatını kurtarmasıyla gerçek bir kurtarma operasyonuna dönüştü.

Perşembe günü sabah saatlerinde gerçekleşen olayda drone’u kullanan cankurtaran Jai Sheridan, yaklaşık 3 metrelik dalgalarla boğuşan iki genç adamın varlığından drone sayesinde haberdar oldu. Daha sonra drone’u yüzücülere doğru yönlendirdi. Drone’un kamerasıyla kaydedilen olayın videosunda drone’dan atılan ve suya indiğinde şişen sarı renkli kurtarma botunu görmek mümkün.

Kurtarma botuna tutunan iki genç adam kıyıya ulaşabildi. Surf Life Saving NSW adlı gönüllü kuruluştan yapılan açıklamaya göre kurtarılan gençler yaralanmamış, sadece yorgun düşmüşlerdi.

Kurtarma işlemi sadece 70 saniye sürdü. Sheridan “Bu işlemi normal bir günde bizim cankurtaranlarımız yapmaya kalksa birkaç dakika daha uzun sürerdi.” diyor. Kurtarma operasyonunda kullanılan drone, bu yıl Avustralya sahillerinde uygulanması planlanan köpek balığı tespit etme programının bir parçasını oluşturuyor. Drone köpek balıklarını otomatik olarak tespit eden bir algoritma kullanıyor. Yeni Güney Galler hükümeti Aralık ayında yaptığı bir açıklamada programda kullanmak üzere drone teknolojisi için 345 bin Dolar yatırım yapacaklarını belirtmişti. Sidney Teknoloji Üniversitesi’nde çalışan Profesör Michael Blumenstein ve ekibi tarafından geliştirilen yazılım yakın zamanda cankurtaranlar için önemli bir araç haline gelebilir.

Yazar : playfm

Rate it

Yorum yap (0)

Cevap bırakın


0%