Yaşam

MARS’TA DÜNYA’DAKİLERDEN DAHA BÜYÜK NEHİRLER OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI!

today02/04/2019 4

Background
share close

Bilim insanları, Mars’ta bir zamanlar sıcak ve sulak iklimin hüküm sürdüğü ve Dünya’dakilerden daha büyük nehirlerin bulunduğuna dair kanıtlar elde etti.

ABD’nin Chicago Üniversitesi’nden bilim insanları, sonuçları “Science Advances” dergisinde yayınlanan araştırmada, Mars’taki iklim şartlarına dair mevcut bilgilerin aksine, Kızıl Gezegen’in milyonlarca yıl önce suyun, gece ve gündüz sıvı halde kalmasını sağlayan sıcak iklime sahip olduğuna dair kanıtlar bulduğunı açıkladı.

MARS, DÜNYA’DAKİLERDEN DAHA BÜYÜK NEHİRLERE SAHİP

Mars’ta su aşındırması sonucu oluştuğu anlaşılan derin vadiler bulunduğunu açıklayan bilim insanları, bu vadi yataklarının genişliğinin tabanlarındaki çakıl taşı oluşumlarının, buradan akan nehirlerin Dünya’dakilere göre çok daha büyük ve güçlü debiye sahip olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

Ancak araştırmacılar, söz konusu bulguların, Mars’ın ikliminin evrimine dair mevcut bilgilerle çeliştiği, böylesine güçlü sulak iklimin hangi şartlarda oluştuğunun bilinemediğini belirttiler.

Mars’ın geçmişinde belirli bir dönemde, suyun gece ve gündüz şartlarında sıvı halde kalmasını sağlayan sera etkisinin oluştuğunun anlaşıldığını bildiren araştırmacılar, bunun uzun süre devam ettiğini ancak bu iklim koşullarının uzun zaman içinde değil, aniden değiştiğini ve aşırı soğuk ve kurak iklimin hakim olduğunun anlaşıldığını açıkladı.

Yazar : playfm

Rate it

0%