Genel

OYA AYDOĞAN HAYATINI KAYBETTİ!

Türk sinemasının ünlü oyuncusu Oya Aydoğan (59) hayatını kaybetti.

 

Aydoğan, geçen hafta aort damarı yırtılması nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

Oya Aydoğan’ın, Kardiyovasküler Cerrrahi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Özkara tarafından yapılan ameliyatı 12 saat sürmüştü.Ameliyat sonrası tedavisi yoğun bakımda uyutularak devam eden Aydoğan, o günden bu yana uyutuluyordu.

Hastaneden yapılan açıklamaya göre Oya Aydoğan yapılan tüm müdahalerere rağmen kurtarılamadığı ve saat 07:15 sularında hayatını kaybettiği belirtildi.

 

OYA AYDOĞAN KİMDİR?

Erzincan’da, 10 Şubat 1957’de doğan Aydoğan, ortaokulu zamanının Fransız kız ortaokulu olan St. Pulcherie’de, liseyi ise St. Michel’de okudu.

Hayatı boyunca beyaz perdede olmak isteyen Oya Aydoğan, Ses Dergisi’nin düzenlediği “Sinema Artisti Yarışması”nda birinci olmuştu.

20’li yaşlarının başında beyaz perde hayalini gerçekleştiren ve birçok filmde rol alan Aydoğan,1978 yılında “Neşeli Günler” adlı filmin oyuncu kadrosuna dahil edildi. Aydoğan, bu film sayesinde milyonlarca izleyiciyle buluştu. Film, sevilen senaryosuyla film Türk sinemasının başyapıtları arasına girerken, Aydoğan da herkesin tanıdığı bir isim haline geldi.

“Dertli Pınar”, “Zeytin Gözlüm”, “Berduşlar”, “Günaha Girme”, “Sevgi Dünyası”, “Unutamadım”, “İkizler Firarda”, “Ağla Anam Ağla”, “Merhamet” gibi sinema filmlerinde, “Fırat”, “Sudan Sebepler”, “Şimdi Onlar Düşünsün” gibi dizilerde rol aldı.

Sanatçının, 1989 doğumlu Gurur Aydoğan isimli bir oğlu bulunuyor.

GURUR AYDOĞAN